Oscaruri 2018. Lista completă a câștigătorilor!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
comments

Oscaruri 2018. Lista completă a câștigătorilor!

 Ceremonia de decernare a premiilor Academiei Americane de Film a avut loc duminică, 4 martie, la Teatrul Dolby, la Hollywood & Highland Center din Hollywood.

Lungmetrajul „The Shape of Water”, regizat de Guillermo del Toro, a primit, duminică noapte, cele mai multe trofee la gala premiilor Oscar, filmul fiind recompensat de Academia Americană de Film cu patru premii. Pelicula, cu Sally Hawkins în rol principal, a fost premiată la categoriile „cel mai bun film”, „cel mai bun regizor”, „cea mai bună scenografie” şi „cea mai bună coloană sonoră” (Alexandre Desplat).

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Christopher Plummer, All the Money in the World
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Câștigător

 

Machiaj și coafură

  • Darkest Hour – Câștigător
  • Victoria & Abdul
  • Wonder

 

Costume

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread – Câștigător
  • The Shape of Water
  • Victoria & Abdul

 

Cel mai bun documentar

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces, Places (Visages, Villages)
  • Icarus – Câștigător
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

 

Cel mai bun montaj de sunet

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk – Câștigător
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

 

Cel mai bun mixaj de sunet

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk – Câștigător
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

 

Cel mai bun design de producție

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water – Câștigător

 

Cel mai bun film într-o limbă străină

  • A Fantastic Woman – Câștigător
  • The Insult
  • Loveless
  • On Body and Soul
  • The Square

 

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Mary J Blige, Mudbound
  • Allison Janney, I, Tonya – Câștigătoare
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

 

Cel mai bun scurtmetraj animație

  • Dear Basketball – Câștigător
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

 

Cea mai bună animație

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco – Câștigător
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

 

Cele mai bune efecte vizuale

  • Blade Runner 2049 – Câștigător
  • Guardians of the Galaxy Vol 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

 

Cel mai bun montaj

  • Baby Driver
  • Dunkirk – Câștigător
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • Edith+Eddie
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – Câștigător
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

 

Cel mai bun scurtmetraj de acțiune

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child – Câștigător
  • Watu Wote/All of Us

 

Cel mai bun scenariu adaptat

  • Call Me by Your Name – Câștigător
  • The Disaster Artist
  • Logan
  • Molly’s Game
  • Mudbound

 

Cel mai original scenariu

  • The Big Sick
  • Get Out – Câștigător
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Cinematografie

  • Blade Runner 2049 – Câștigător
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water

 

Cea mai bună coloană sonoră

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water – Câștigător
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Cel mai bun cântec

  • Mighty River, Mudbound
  • The Mystery of Love, Call Me by Your Name
  • Remember Me, Coco – Câștigător
  • Stand Up for Something, Marshall
  • This Is Me, The Greatest Showman

 

Cel mai bun regizor

  • Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
  • Guillermo del Toro, The Shape of Water – Câștigător
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Jordan Peele, Get Out

 

Cel mai bun actor

  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour – Câștigător
  • Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

 

Cea mai bună actriță

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Câștigătoare
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Meryl Streep, The Post

 

Cel mai bun film dramă

  • Call Me by Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water – Câștigător
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 




Te-ar mai putea interesa: