Gala Premiilor Gopo 2018: Lista completă a câștigătorilor

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
comments

Gala Premiilor Gopo 2018: Lista completă a câștigătorilor

Aseară, 27 martie 2018, în Sala Mare a Teatrului Național „Ion Luca Caragiale”, s-a desfășurat Gala Premiilor Gopo 2018, un eveniment mult așteptat printre actori, dar nu numai.

După fastuoasa gală a celei de-a XII-a ediții a premiilor Gopo, crema cinematografiei românești s-a mutat la Nomad Skybar, localul din Centrul Vechi care a găzduit afterparty-ul acestui eveniment!

Lista completă a câștigătorilor din cadrul galei Premiilor Gopo 2018

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

  • 6,9 PE SCARA RICHTER

Regia: Nae Caranfil, Producător: Tudor Reu, Cristian Mungiu, Hristo Hristov (Mobra Films)

  • BREAKING NEWS

Regia: Iulia Rugină, Producător: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu, Bogdan Crăciun (Hai-Hui Entertainment)

  • FIXEUR

Regia: Adrian Sitaru, Producător: Ana Maria Antoci, Adrian Silișteanu, Jean des Forêts (4 Proof Film)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR

Regia: Emanuel Pârvu, Producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)

  • UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR – CÂȘTIGĂTOR

Regia: Daniel Sandu, Producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

  • 6,9 PE SCARA RICHTER: Regia: Nae Caranfil
  • ANA, MON AMOUR: Regia: Călin Peter Netzer
  • BREAKING NEWS: Regia: Iulia Rugină
  • FIXEUR: Regia: Adrian Sitaru
  • UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR – CÂȘTIGĂTOR: Regia: Daniel Sandu

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

  • Mircea Postelnicu pentru rolul Toma din filmul “Ana, mon amour”
  • Andi Vasluianu pentru rolul Alex din filmul “Breaking News”
  • Tudor Aaron Istodor pentru rolul Radu din filmul “Fixeur”
  • Alexandru Potocean pentru rolul Costi din filmul “Marița”
  • Șerban Pavlu pentru rolul Doru din filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor”
  • Vlad Ivanov pentru rolul preotului Ivan din filmul “Un pas în urma serafimilor” – CÂȘTIGĂTOR

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

  • Diana Cavaliotti pentru rolul Ana din filmul “Ana, mon amour” – CÂȘTIGĂTOARE
  • Voica Oltean pentru rolul Simona din filmul “Breaking News”
  • Ela Ionescu pentru rolul Eva din filmul “Dimineața care nu se va sfârși”
  • Cristina Flutur pentru rolul Ioana din filmul “Hawaii”
  • Ofelia Popii pentru rolul Vera din filmul “Portrete în pădure”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

  • Lucian Ifrim pentru rolul Tudor din filmul “Aniversarea”
  • Emanuel Pârvu pentru rolul Sandu din filmul “Aniversarea”
  • Adrian Văncică pentru rolul polițist din filmul “Ultima zi”
  • Ali Amir pentru rolul Aid din filmul “Un pas în urma serafimilor” – CÂȘTIGĂTOR
  • Ilie Dumitrescu Jr. pentru rolul Olah din filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

  • Carmen Tănase pentru rolul mamă Toma din filmul “Ana, mon amour”
  • Simona Bondoc pentru rolul Valeria din filmul “Aniversarea”
  • Diana Spătărescu pentru rolul Anca Rășcanu din filmul “Fixeur” – CÂȘTIGĂTOARE
  • Rodica Lazăr pentru rolul Viorica din filmul “Hawaii”
  • Ana Ciontea pentru rolul Maria din filmul “Marița”

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

  • Nae Caranfil pentru filmul “6,9 pe scara Richter”
  • Ana Agopian, Oana Răsuceanu, Iulia Rugină pentru filmul “Breaking News”
  • Claudia Silișteanu, Adrian Silișteanu pentru filmul “Fixeur”
  • Daniel Sandu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor” – CÂȘTIGĂTOR
  • Anca Buja și Cristi Iftime pentru filmul “Marița”

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

  • Liviu Pojoni pentru filmul “Aniversarea”
  • Adrian Silișteanu (RSC) pentru filmul “Fixeur”
  • Silviu Stavilă pentru filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor”
  • Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”
  • George Dăscălescu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor” – CÂȘTIGĂTOR

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

  • Dana Bunescu pentru filmul “Ana, mon amour” – CÂȘTIGĂTOARE
  • Cătălin Cristuțiu pentru filmul “Breaking News”
  • Mircea Olteanu, Ștefan Pârlog, Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”
  • Ștefan-Ioan Tatu pentru filmul “Ultima zi”
  • Mircea Olteanu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

  • Liviu Lupșa, Marius Leftărache pentru filmul “Aniversarea”
  • Dana Bunescu, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Cristinel Șirli pentru filmul “Ana, mon amour”
  • Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru, Alexandru Dumitru pentru filmul “6,9 pe scara Richter” – CÂȘTIGĂTOR
  • Daniel Soare, Mirel Cristea, Marius Leftărache, Marian Bălan și Dragoș Știrbu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”
  • Ioan Filip, Dan Ștefan Rucăreanu, Constantin Fleancu, Matthias Schwab pentru filmul “Fixeur”

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

  • Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu pentru filmul “6,9 pe scara Richter” – CÂȘTIGĂTOR
  • Răzvan Enciu, Ferenc Darvas pentru filmul “La drum cu tata”
  • Vladimir Cosma pentru filmul “Octav”
  • Jurjak, Ana Dubyk pentru filmul “Planeta Petrila”
  • Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

  • Andreea Popa pentru filmul “6,9 pe scara Richter” – CÂȘTIGĂTOARE
  • Alina Pențac pentru filmul “Aniversarea”
  • Bogdan Ionescu pentru filmul “La drum cu tata”
  • Călin Papură pentru filmul “Octav”
  • Adrian Cristea pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

  • Doina Levintza, Adina Bucur pentru filmul “6,9 pe scara Richter” – CÂȘTIGĂTOARE
  • Velica Panduru pentru filmul “Aniversarea”
  • Ana Ioneci pentru filmul “Hawaii”
  • Svetlana Mihăilescu pentru filmul “Octav”
  • Cireșica Cuciuc pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

  • Cătălin Ciutu, Dana Roșeanu și Iulia Roșeanu pentru filmul “6,9 pe scara Richter” – CÂȘTIGĂTORI
  • Cristina Paul și Heike Ersfeld pentru filmul “Ana, mon amour”
  • Domnica Bodogan și Dana Roşeanu pentru filmul “Aniversarea”
  • Domnica Bodogan și Bianca Boeroiu pentru filmul “La drum cu tata”
  • Lidia Ivanov și Bianca Boeroiu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

  • LA DRUM CU TATA

Regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Daniel Mitulescu, Cătălin Mitulescu (Strada Film)

  • MARIȚA

Regia: Cristi Iftime, producător: Ada Solomon, Radu Stancu (Hi Film Productions)

  • MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR

Regia: Emanuel Pârvu, producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)

  • UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR – CÂȘTIGĂTOR

Regia: Daniel Sandu, producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (Hi Film Productions)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

  • Brașov 1987. Doi ani prea devreme

Regia: Liviu Tofan, producător: Demeter Andras Istvan, Nicolae Pepene (Muzeul Național de Istorie Brașov, Casa de producție TVR)

  • Eu sunt Hercule

Regia: Marius Iacob, producător: Corina Gliga, Irina Malcea (Manekino Film) și Hanka Kastelikava (HBO Europe)

  • Ouăle lui Tarzan

Regia: Alexandru Solomon, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

  • Planeta Petrila – CÂȘTIGĂTOR

Regia: Andrei Dăscălescu, producător: Anamaria Antoci, Hanka Kastelicova, Alina David (FilmLab, HBO Europe, HBO România)

  • Procesul

Regia: Claudiu Mitcu, producător: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We Are Basca SRL)

  • Țara moartă

Regia: Radu Jude, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ

  • “Alb”, producător: Smaranda Sterian, Paul Cioran (Boom Film), regia: Paul Cioran
  • “Chers Amis”, producător: Valeriu Andriuță (Asociatia Cinemascop), regia: Valeriu Andriuță
  • “Cumulonimbus”, producător: Ana Maria Pîrvan (Storyscapes / Studio Set), regia: Ioana Mischie
  • “O noapte în Tokoriki”, producător: Natalia Gurău (UNATC “I.L.Caragiale” Bucureşti), regia: Roxana Stroe
  • “Scris/Nescris”, producător: Anamaria Antoci, Adrian Silișteanu (4 Proof Film), regia: Adrian Silișteanu – CÂȘTIGĂTOR

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

  • Ana Cântăbine pentru scenografia filmului “Offstage”
  • Serghei Chiviriga pentru regia filmului “Cel mai bun client”
  • Ștefan Iancu pentru rolul din filmul “Un pas în urma serafimilor” CÂȘTIGĂTOR
  • Tudor Botezatu pentru regia filmului “Sechestrați fără voie”
  • Voica Oltean pentru rolul din filmul “Breaking News”

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

  • “Cealaltă parte a speranței” / “The Other Side of Hope” (r. Aki Kaurismäki), Finlanda, distribuitor: Independența Film
  • “Despre trup și suflet” / “On Body and Soul” (r. Ildikó Enyedi), Ungaria, distribuitor: Bad Unicorn – CÂȘTIGĂTOR
  • “Dunkirk” / “Dunkirk” (r. Christopher Nolan), Marea Britanie, Olanda, Franța, SUA, distribuitor: Vertical Entertainment
  • “Mister în Slack Bay” / “Ma Loute’’ (r. Bruno Dumont), Germania, Franța, distribuitor: Vito Film
  • “(M)ucenicul” / “(M)uchenik” (r. Kirill Serebrennikov), Rusia, distribuitor: Transilvania Film

PREMIUL PUBLICULUI (PENTRU FILMUL ROMÂNESC CU CEL MAI MARE SUCCES DE BOX OFFICE ÎN 2017)

  • Premiul publicului pentru filmul cu cei mai mulți spectatori: “Octav” Spectatori: 57.813 / Încasări: 863.013 lei

Regia: Sergiu Celebidachi, distribuitor: Oblique Media

  • Premiul publicului pentru filmul cu cele mai mari încasări: “Ghinionistul” Încasări:1.007.284 lei / Spectatori: 53.898

Regia: Iura Luncașu, distribuitor: Vertical Entertainment

  • Premiul Special al celei de-a 12-a ediții a Galei Premiilor Gopo a fost acordat criticului și istoricului de film Bujor T. Rîpeanu.
  • „Premiul pentru Întreaga Activitate” – Victor Rebengiuc




Te-ar mai putea interesa: