17-27 Noiembrie: Festivalul Internațional al Teatrului Contemporan de Animație ImPuls

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
comments

Joi, 23 noiembrie 2017

  • 10:00 Ridichea uriașă, Teatrul Arlechino, Brașov (Sala Țăndărică) 2+, 50 min.
  • 09:00; 10:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 16:00 Micul Prinț – o întâmplare. Experiment performativ cu marionete virtuale (Laborator 2)
  • 17:30 Lansare de carte – Toca se povesteșteVolum îngrijit de Florica Ichim, Fundația Culturală Camil Petrescu, supliment al revistei Teatrul Azi, prin Editura Cheiron, 2017
  • 18:00 Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele, Teatrul de Animație Țăndărică (Sala Țăndărică) 5+, 60 min.
  • 19:00 Portret de dramaturg: Matei Vișniec. Întâlnire între autor și artiștii teatrului (Sala Țăndărică)
  • 20:00 Conferințele IDEEA – De la teatrul pentru cei mici la marea dramaturgie, conferință susținută de Octavian Saiu (Sala Țăndărică)
  • 21:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori); Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică

Vineri, 24 noiembrie 2017

  • 10:00 Cui i-e frică de Bau-Bau? Teatrul de Animație Țăndărică (Sala Țăndărică) 4+, 50 min.
  • 09:00; 10:30 Atelier de construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 17:30 Lansare de carte – Scenografia românească în secolul XXde Ion Cazaban, Fundația Culturală Camil Petrescu, supliment al Revistei Teatrul Azi, prin Editura Cheiron, 2017 (Foaier)
  • 18:00 Doamna de la Porto Pim, Compania de Teatru Gioco Vita, Italia (Sala Țăndărică), 16+, spectacol în limba italiană cu supratitrare în limba română
  • 19:30 Conferințele IDEEA – Teatrul de Animație din Germania, conferință susținută de Anke Meyer (Anima Studio Țăndărică)
  • 20:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică (Teatrul din Nori)

Sâmbătă, 25 noiembrie 2017

  • 11:00 Copilăria în siguranță – întâlnire cu Inspectoratul General al Poliției Române (Sala Țăndărică)
  • 11:15 Magazinul cu jucării, Teatrul pentru copii și tineret Merlin, Timișoara (Sala Țăndărică), 10+, 80 min.
  • 12:15 Atelier de construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 18:00 Eu, Oblio, Teatrul de Animație Țăndărică (Sala Țăndărică), 4+, 60 min.
  • 19:00 Micul T, Compania de Teatru Batida, Danemarca (Anima Studio Țăndărică) 4+, 40 min; spectacol în limba engleză
  • 20:00 Conferințele IDEEA – Prezentare ASSITEJ Danemarca, conferință susținută de Søren Ovesen. (Anima Studio Țăndărică)
  • 21:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de; Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică artă (Teatrul din Nori)

Duminică, 26 noiembrie 2017

  • 10:00;  12:00 Părinți și copii în lumea internetului – prezintă psiholog Monica Burcea (Sala Țăndărică)
  • 10:15; 12:15 Little Jeep, Teatrul Național pentru copii din Beijing (Sala Țăndărică), 3+, 55 min.
  • 11:00 Micul T, Compania de Teatru Batida, Danemarca (Anima Studio Țăndărică), 4+, 40 min., spectacol în limba engleză.
  • 12:15 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 18:00 Bambi, Teatrul Excelsior, București (Sala Țăndărică), 5+, 80 min.
  • 19:30 Micul Prinț – o întâmplare. Spectacol-experiment performativ cu marionete virtuale (Anima Studio Țăndărică)
  • 20:30 Conferințele IDEEA – Teatrul de păpuși din Franța: situație actuală, evoluție și tendințe estetice. Conferință susținută de Lucille Bodson, Franța (Anima Studio Țăndărică)
  • 21:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică (Teatrul din Nori)

Luni, 27 noiembrie 2017

  • 10:00; 12:00 Little Jeep, Teatrul Național pentru copii din Beijing (Sala Țăndărică), 3+, 55 min.
  • 09:00; 10:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 18:00 Furtuna, Teatrul pentru copii și tineret Colibri, Craiova (Sala Țăndărică),  spectacol pentru întreaga familie, 70 min.
  • 19:20 Decernarea Premiilor de Excelență pentru corpul tehnic (Sala Țăndărică)
  • 19:30 Dialogul artelor: Oana Leahu și Toma Hogea (Sala Țăndărică)
  • 20:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică (Teatrul din Nori)

Pentru mai multe informații, puteți accesa www.teatrultandarica.ro.