17-27 Noiembrie: Festivalul Internațional al Teatrului Contemporan de Animație ImPuls

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
comments

Program Festivalul ImPuls 2017

Vineri, 17 noiembrie 2017

  • 10:00 Frumoasa și bestia, Teatrul de Păpuși Gulliver, Galați (Sala Țăndărică); 3+, 50 min.
  • 09:00; 10:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 16:00 Micul Prinț – o întâmplare. Experiment performativ cu marionete virtuale (Laborator 2)
  • 18:30 Lansare de carte – Lupul jucător de poker de Irina Dobrescu, Editura Arthur. (Foaier)
  • 19:00 Scufița Roșie, Teatrul de Animație Țăndărică (Sala Țăndărică); 3+, 55 min.
  • 20:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Vizionarea filmului documentar Prietenul meu, Țăndărică, coproducție între Teatrul de Animație Țăndărică și Casa de Producție TVR, 52 min. (Teatrul din Nori)

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017

  • 11:00 Copilăria în siguranță – întâlnire cu Inspectoratul General al Poliției Române (Sala Țăndărică)
  • 11:15 Frumoasa și bestia, Teatrul de Păpuși Gulliver, Galați (Sala Țăndărică); 3+, 50 min.
  • 10:00; 12:00 La un metru de tine, Teatrul Ion Creangă, București (Anima Studio Țăndărică); 2-5 ani, 45 min.
  • 12:15 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 16:00 Micul Prinț – o întâmplare. Experiment performativ cu marionete virtuale (Laborator 2)
  • 17:30 Lansare de carte – Ina și ariciul Pit. Aventuri în aparatul de fotografiat al bunicului, de Radu Țuculescu, editura Corint (Foaier)
  • 18:00 Klasse, Klasse, Compania de Teatru Strahl, Germania (Sala Țăndărică); 12+, 80 min.
  • 19:30 Making-of SALT – prezentarea proiectului Regele moare (Anima Studio Țăndărică)
  • 20:00 Work in progress Regele moare, Teatrul de Animație Țăndărică (Anima Studio Țăndărică); spectacol pentru adolescenți și adulți, 60 min.
  • 21:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Vizionarea filmului documentar Prietenul meu, Țăndărică, coproducție între Teatrul de Animație Țăndărică și Casa de Producție TVR, 52 min. (Teatrul din Nori)

Duminică, 19 noiembrie 2017

  • 11:00 Igiena dentară – prezintă dr. stomatolog Alexandrescu Zoe Beatrice (Sala Țăndărică)
  • 11:15 Mica Vrăjitoare, Teatrul de Păpuși Prichindel, Alba Iulia (Sala Țăndărică); 5+, 50 min.
  • 12:00 Micul Prinț – o întâmplare. Experiment performativ cu marionete virtuale (Laborator 2)
  • 12:15 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 18:00 Sunt eu, Annabel, Compania de Teatru Lightwave, București (Sala Țăndărică); 13+, 55 min.
  • 19:15 Strada cu îngeri, Teatrul de Păpuși Puck, Cluj-Napoca (Anima Studio Țăndărică); 5+; 50 min.
  • 20:15 Prezentarea proiectului SALT (Sala Țăndărică)
  • 21:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică (Teatrul din Nori)

Luni, 20 noiembrie 2017

  • 10:00 Mica Vrăjitoare, Teatrul de Păpuși Prichindel, Alba Iulia (Sala Țăndărică); 5+, 50 min.
  • 09:00; 10:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 16:00 Micul Prinț – o întâmplare. Experiment performativ cu marionete virtuale (Laborator 2)
  • 19:00 Zigmund Follies, Compania de Teatru Phillipe Genty, Franța (Teatrul Nottara – Sala George Constantin); spectacol pentru adulți în limba franceză, 70 min.
  • 20:30 Conferințele IDEEA – Locul marionetei în cariera lui Phillipe Gentyconferință susținută de Eric de Sarria, Franța (Teatrul Nottara – Sala George Constantin)
  • 21:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică (Teatrul din Nori)

Marți, 21 noiembrie 2017

  • 09:00; 10:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 09:30; 11:00 Cine ești tu?, Teatrul de Animație Țăndărică (Anima Studio Țăndărică) 2+, 40 min.
  • 10:00 Năzdrăvanul din stele, Teatrul pentru Copii și Tineret Luceafărul, Iași (Teatrul Nottara – Sala Horia Lovinescu) 6+, 60 min.
  • 16:00 Micul Prinț – o întâmplare. Experiment performativ cu marionete virtuale (Laborator 2)
  • 17:30 Lansare de carte – Balcani: victimă? călău? de Oana Borș, Fundația Culturală Camil Petrescu, supliment al revistei Teatrul Azi, prin Editura Cheiron, 2017 (Foaier)
  • 18:00 Casele Clovnilor, Teatrul de Păpuși Merlin, Grecia (Sala Țăndărică) 70 min., spectacol pentru adulți
  • 19:30 Migraaaanți!, Teatrul de Animație Țăndărică (Anima Studio Țăndărică) 16+; 50 min.
  • 20:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică (Teatrul din Nori)

Miercuri, 22 noiembrie 2017

  • 10:00 Hainele cele noi ale împăratului, Teatrul Municipal Bacovia, Bacău (Sala Țăndărică) 3+, 60 min.
  • 09:00; 10:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
  • 16:00 Micul Prinț – o întâmplare. Experiment performativ cu marionete virtuale (Laborator 2)
  • 18:00 Noone`s land, Teatrul de Păpuși Merlin, Grecia (Sala Țăndărică), 4+, 45 min.
  • 19:00 Decernarea Premiilor de Excelență Michaela Tonitza Iordache în Animația Românească (Sala Țăndărică)
  • 19:30 Conferințele IDEEA – Întâi creștem ramuri, apoi descoperim rădăcini, conferință susținută de Ilan Savir, Israel (Anima Studio Țăndărică)
  • 20:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă; Proiecții video din arhiva Teatrului de Animație Țăndărică (Teatrul din Nori)

Programul Festivalului continuă pe pagina următoare!